Klasy trzecie w Krakowie

W czwartek 6 czerwca klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego ISiEZ PAN przy ul. Sebastiana 9. Dzieci miały możliwość obcowania z przyrodą, a przewodnicy w ciekawy i przystępny sposób opowiadali o jej elementach. Warto było odwiedzić to miejsce i wziąć udział w wyjątkowej lekcji „na żywo”.

Kolejnym punktem programu był Wawel. Spacerem, przy sprzyjającej pogodzie, obeszliśmy zamek dookoła, zatrzymaliśmy się przy Smoku Wawelskim, by uwiecznić tę chwilę na zdjęciu. Tu też odpoczywaliśmy w cieniu drzew, podziwiając Wisłę. Potem Drogą Królewską udaliśmy się do Rynku Głównego, gdzie rozpoznaliśmy wszystkie znajdujące się tam zabytki: Sukiennice, kościół Mariacki, kościół św. Wojciecha oraz pomnik Adama Mickiewicza. Panie były z nas dumne!

W Muzeum Narodowym w Sukiennicach podziwialiśmy obrazy znanych polskich malarzy. Na lekcjach w szkole uczyliśmy się o Janie Matejce, opisywaliśmy jego obraz „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, którego reprodukcję mieliśmy w podręczniku. Niestety oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, ale i tak niesamowicie było zobaczyć inne dzieła tego artysty. W Sukiennicach, żeby tradycji stało się zadość, kupiliśmy sobie wspaniałe pamiątki z Krakowa.

Ostatnim punktem wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka przy ul. Paderewskiego 4, gdzie nie tylko poznaliśmy historię i tradycję tego smacznego krakowskiego wypieku, ale także samodzielnie go wykonaliśmy i zabraliśmy do domu.

To była wycieczka pełna wrażeń. Ktoś powie: Trzy muzea? – nudy!!! Dla nas każde z nich było ciekawym i zupełnie innym doświadczeniem. „Jeden gram praktyki jest lepszy niż tona teorii”, dlatego warto było pojechać, zobaczyć i przeżyć te chwile.

B. Jagoda