Lekcja patriotyzmu wyrażona akademią i Wieczornicą Patriotyczną

W dniu 7 listopada 2024 roku w naszej szkole miała miejsce  uroczysta akademia dla uczniów i nauczycieli z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości. Podzieleni na 2 grupy uczniowie z nauczycielami obejrzeli przygotowany program artystyczny. Powaga święta została podkreślona galowymi strojami.

O godzinie 17.00 odbyła się Wieczornica Patriotyczna zorganizowana po raz czwarty dla zaproszonych gości, rodziców i mieszkańców Szaflar. Zebranych powitała pani dyrektor Urszula Krupa, przypominając ze szkoła m.in. poprzez organizację Wieczornicy oddaje hołd i szacunek tym, którzy za wolność Ojczyzny walczyli i oddali za nią życie.

W sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki został zaprezentowany autorski program artystyczny opracowany przez nauczycieli Jarosława Szlęka i Katarzynę Fiedler, oparty o wydarzenia z przeszłości Szaflar. Program artystyczny składał się z dwóch części: przedstawienia teatralnego i koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów przygotowanych przez Agnieszką Zając.

Kanwą przedstawienia były poszukiwania dokonywane na lekcje historii, które zaprowadziły współczesne trzy uczennice na strych domu dziadka jednej z nich. Tam okazało się, że po otwarciu starego kufra różne stare przedmioty  „znają”  wydarzenia z przeszłości Szaflar i odkrywają przez uczennicami  niesamowite historie:

  • Dzwonek – opowiedział im jak ksiądz wikary Michał Janiczak przygotowywał miejscowych chłopów do powstania chochołowskiego w 1846 roku.
  • Pamiętnik i kwit rachunkowy – przypomniały jakie działania patriotyczne poczynił ówczesny właściciel Szaflar Tomasz Eustachy Uznański, w celu wsparcia finansowego powstania styczniowego.
  • Zdjęcie krzyża na Ranisbergu – przywołało wspomnienia z uroczystości poświęcenie krzyża grunwaldzkiego i tablicy na wzgórzu Ranisberg w 1914 roku.
  • Kotylion – „zaprowadził” uczennice na szaflarski rynek, gdzie w przeddzień ogłoszenia niepodległości Polski trwały przygotowania do dnia odzyskania niepodległości w 1918 roku.
  • Pierścień – przedstawił okoliczności zaślubin Podhala z morzem w roku 1920.

 

Swoje uznanie za organizację Wieczornicy Patriotycznej wyraził obecny na uroczystości pan Bronisław Stoch wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, doceniając przygotowaną uroczystość i wkład pracy wkładany w edukację patriotyczną oraz przypominając, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do zachowania w pamięci tych, którzy o naszą wolność walczyli.

Głos zabrał także sołtys Władysław Migiel, który pochwalił organizację Wieczornicy oraz przygotowane występy.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała nauczycielom za przygotowanie programu artystycznego, uczniom za wspaniałe występy, a wszystkich przybyłym na Wieczornicę za udział we wspólnej lekcji patriotyzmu w Szaflarach. Podkreśliła jak ważne jest dla szkoły to, że rodzice, mieszkańcy i organizacje społeczne odpowiadają swoją obecnością na zaproszenie szkoły.

W organizację Wieczornicy włączyli się także pracownicy niepedagogiczni, przygotowując salę i tkaniny potrzebne do dekoracji, a także kotyliony.