,,Przerwa na czytanie” w SP Szaflary

25 października 2023 roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie ,,Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Cieszymy się, że byliśmy częścią tak ciekawego i pomysłowego wydarzenia czytelniczego.

Zanim przystąpiliśmy do akcji, w całej szkole rozwieszone zostały plakaty informujące o wydarzeniu. Wychowawcy i nauczyciele języka polskiego na zajęciach  rozmawiali z uczniami o korzyściach z czytania książek.

W akcji wzięły udział klasy I – VIII oraz pani dyrektor, wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie podczas dwóch długich przerw śródlekcyjnych czytali ulubione książki, które tego dnia przynieśli z domu lub wcześniej wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Wspólne czytanie odbywało się w salach i na korytarzach.

Uczniom klas pierwszych wychowawcy zorganizowali tzw. ,,Strefy czytania”, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli oraz panią Marię Piszczek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach. Z okazji tego niezwykłego wydarzenia uczniowie klasy IIIa przebrali się za postacie z ulubionych książek. Natomiast uczniowie z klasy IIIb przygotowali plakaty zachęcające do udziału przedsięwzięciu.

Łączna liczba uczestników bicia rekordu w naszej szkole wyniosła 263 osoby. Będzie ona doliczona do innych uczestników z całej Polski. Wyniki i ostateczną liczbą osób czytających na przerwie poznamy 10 grudnia 2023 roku.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego czytania na przerwach. Szczególne podziękowania kierujemy do wychowawców klas I-III.

Mamy nadzieję, że udział w tegorocznej akcji zachęci uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu i rozbudzi ich pasję czytania.

Tekst: Małgorzata Kwatryra

Zdjęcia: Nauczyciele SP w Szaflarach