W dniu 17 maja w ramach zajęć regionalnych miała miejsce wycieczka do Zakopanego pod hasłem: „Śladami architektury góralskiej”. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili dwa obiekty muzealne Muzeum Tatrzańskiego: chałupę Gąsieniców-Sobczaków oraz Willę Kolibę przy ulicy Kościeliskiej, a także zabytkowy kościół na Pęksowym Brzysku. Podczas wycieczki uczniowie posłuchali informacji o sprzętach domowych, których często już dzisiaj nie znamy i nie używamy. Poznali przeznaczenie czarnej i białej izby oraz zapoznali się z techniką budowy domów góralskich – techniką zrębową. Podczas naszej „lekcji na żywo” omówione zostały także tradycyjne ornamenty i zdobienia wykonywane w budownictwie i przy zdobieniu sprzętów domowych i mebli: rozetę, motyw wychodzącego słońca, lilie złotogów, serca – parzenice, itd.
W czasie zwiedzania Willi Koliby uczniowie zapoznali się z nowym podejściem do architektury, która w czasach zaborów została podniesiona do poziomu stylu narodowego zwanego „stylem zakopiańskim”. Dowiedzieli się także kim był Stanisław Witkiewicz oraz co skłoniło go do stworzenia „stylu zakopiańskiego”. Poznali jego projekty architektoniczne oraz inne wytwory pracy artystycznej.
Na bazie wiedzy zdobytej podczas zwiedzania chałupy Gąsieniców-Sobczaków uczniowie mogli w Willi Kolibie rozpoznać liczne inspiracje tradycyjnym zdobnictwem góralskim oraz wskazywali konkretne ich przykłady widoczne na meblach, piecach, tkaninach i ceramice. W Willi Kolibie uczniowie mogli także zapoznać się z materiałami i nagraniami multimedialnymi.
W czasie zwiedzania kościółka na Pęksowym Brzysku uczniowie poznali historię parafii Zakopane oraz postać ks. Józefa Stolarczyka. Dowiedzieli się w jaki sposób budowano świątynię i poznali wspaniałe ołtarze Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa – słynnego podhalańskiego rzeźbiarza samouka.
Uczniowie podczas zwiedzania wykonywali dokumentację fotograficzną eksponatów, które ich najbardziej zainteresowały. Zdjęcia te posłużą w przyszłym roku szkolnym jako baza do wystawy tematycznej w szkole, a póki co są prezentowane poniżej.
Bardzo dziękuję za liczny udział w wycieczce uczniów z klas 4 i 5 oraz za pomoc rodziców, którzy zaoferowali swą pomoc w opiece nad dziećmi podczas wyjazdu – paniom Bernadecie Dziubas oraz Gracjanie Gałdyn.
Oprac. K. Fiedler