107. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została uczczona w Szkole Podstawowej w Szaflarach w postaci akademii dla uczniów oraz w formie wieczornicy patriotycznej dla zaproszonych gości. Fabułą tegorocznego przedstawienia, upamiętniającego odzyskanie niepodległości, były sceny, jakie współcześnie często można zaobserwować w Szaflarach. Do Szaflar przyjechały turystki, które chciały poznać dobrodziejstwa miejscowych wód geotermalnych… niestety wysiadły nie na tym przystanku, na którym miały wysiąść. Jednak jak mówi przysłowie: „nie ma tego złego, żeby nie wyszło na dobre…”, idąc przez Szaflary poznawały krok po kroku historię wsi, konkretnych osób i miejsca, które świadczą o pięknych kartach historii miejscowości. Uczniowie w kolejnych scenach przedstawili:
Wieczornica Patriotyczna
– historię powstania krzyża na wzgórzu Ranisberg, który upamiętnia 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem,
– osobę Władysław Orkana – regionalisty i społecznika związanego z działalnością Związku Podhalan,
– historię „drzewa wolności”, z którego został wyrzeźbiony później św. Florian,
– osobę Augustyna Suskiego, którego pomnik przy szaflarskim rynku codziennie przypomina o poświęceniu i męczeństwie na rzecz ratowania Polski i Podhala,
– wspomnienia o ks. Maurycym Rotermundzie i jego krewnej Wisławie Szymborskiej, naszej noblistce, której dzieciństwo otarło się o Szaflary.
Akademia powstała w oparciu o autorski scenariusz nauczycieli: pani Katarzyny Fiedler i pana Jarosława Szlęka, a zagrali ją uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych: Marcelina Szado, Julia Kalata, Joanna Woźniak, Maja Augustyn, Łukasz Topór, Katarzyna Furtak, Maria Gał-Zagórska, Szymon Stopka i Jan Gil.
Po przedstawieniu podczas wieczornicy miał miejsce koncert pieśni patriotycznych opracowany przez muzyków: p. Piotra Urzędowskiego i Marcina Stawickiego, p. psychologa Jacka Śwista oraz zaangażowanych i utalentowanych muzycznie uczniów i rodziców.
tekst K. Fiedler















