Wieczornica Patriotyczna

W czwartek 9 listopada uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w godzinach dopołudniowych został dwukrotnie zaprezentowany program artystyczny uczniom naszej szkoły, a następnie odbiorcami programu byli mieszkańcy Szaflar i zaproszeni goście przybyli na wieczornicę.

Program artystyczny składał się z dwóch części: przedstawienia teatralnego i koncertu pieśni i piosenki patriotycznej. Scenariusz przedstawienia został oparty na wspomnieniach Wojciecha Kamińskiego, byłego długoletniego wójta Szaflar, który jako młody człowiek był żołnierzem w czasie Wielkiej Wojny (1914 – 18).

W pierwszej scenie widzimy młodego Wojciecha, który w wyniku ogłoszonej mobilizacji szykuje się do wyruszenia na wojnę żegnany w domu przez żonę, ojca i sąsiada. Kolejne 3 odsłony ukazują różne sytuacje na froncie, kiedy grupa żołnierzy spędza czas w okopach, uczestniczy w walkach, ratuje rannych, ale też świętuje Boże Narodzenie czy też oczekuje na listy z domu. W ostatniej scenie Wojciech szczęśliwie wraca do domu witany na przystanku kolejowym przez żonę i ojca.

Każda scena poprzedzona była narracją oraz piosenkami w wykonaniu zespołu „Kabatinki”: „A gdy na wojenkę”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „O, Panie, Który jesteś w niebie”, „Rozkwitały pąki” i „ Nim wstanie dzień”. Podczas wieczornicy zostało zaprezentowanych 16 pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Obsada aktorska;

Szymon Stopka – Wojciech Kamiński,

Roksana Fornal – Ludwina, żona Wojciecha,

Jan Gil – ojciec Wojciecha,

Łukasz Topór – sąsiad Jędrzej/ żołnierz Łukasz,

Kacper Komperda – żołnierz Kacper,

Stanisław Hajnos – żołnierz Staszek,

Mikołaj Kozik – sztabowiec,

Ksiądz Dariusz Biernat – ksiądz kapelan,

Jakub Kęska – narrator

Program muzyczny przygotowali :

Justyna Kopińska – skrzypce, śpiew,

Zofia Woźniak – gitara, śpiew,

Michał Marduła – perkusja,

Szymon Komperda – trąbka,

Kacper Komperda – akordeon, śpiew,

Śpiew: Zuzanna Migiel, Emilka Stopka, Anna Barcellona, Regina Piotrowska, Amelka Tylka, Ania Gał, Marysia Gał-Zagórska, Karolina Kaleta, Rozalia Komperda, Emilka Jachymiak, Julia Kalata, Paulina Mikołajczyk-Skóbel, Ania Dziadkowiec, Patrycja Piekarz.

Autorzy programu: Katarzyna Fiedler, Agnieszka Zając, Jarosław Szlęk