Wycieczka do Geotermii Podhalańskiej

W dniu 22 kwietnia 2024r, w związku z obchodami „Dnia Ziemi” uczniowie klas ósmych wybrali się z wizytą do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Geotermia Podhalańska” z siedzibą na granicy Szaflar i Bańskiej Niżnej.
PEC „Geotermia Podhalańska” jest kopalnią otworową, uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć urządzenia znajdujące się bezpośrednio na wylotach odwiertów. Dowiedzieli się, że pozyskiwane jest z ziemi 650 m sześciennych na godzinę wody termalnej o temperaturze 86 stopni. Następnie woda jest przekazywana na 9 wymienników płytowych, aby oddać ciepło wodzie użytkowej, po czym ostudzona woda jest pompowana z powrotem do złoża, gdzie znowu się nagrzewa. Część wody termalnej kierowana jest bezpośrednio do basenów termalnych znajdujących się w pobliżu. Geotermia Podhalańska posiada w sumie między 1800 a 1900 odbiorców, w Bańskiej Niżnej, Białym Dunajcu, Poroninie oraz Zakopanem. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem słuchali prelekcji oraz zadawali mnóstwo pytań dotyczących procesu technologicznego. Na koniec wszyscy brali udział w quizie w którym do wygrania, za poprawną odpowiedź były interesujące nagrody.
Serdecznie dziękujemy pracownikom PEC „Geotermia Podhalańska” za ciekawe i merytoryczne przekazanie wiedzy oraz umożliwienie zwiedzenia zakładu górniczego.

Hubert Porschke