Wycieczka klas ósmych do KL Auschwitz-Birkenau

18 listopada uczniowie klas ósmych pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę klasową. Tym razem wyruszyli poznawać kulturę ludową i tradycje w Nadwiślańskim Parku  Etnograficznym w Wygiełzowie oraz  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Najpierw zwiedzili skansen, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich charakterystycznego dla okolic Krakowa. Mieli możliwość zapoznania się z różnymi typami wiejskich chat i ich wyposażeniem, zwiedzić typowy dwór szlachecki oraz zabytkowy, drewniany kościół. Urozmaiceniem były  zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Poznali, które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego. W dalszej części zajęć uczestnicy otrzymali bawełnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, który malowali farbami do tkanin. Torbę każdy z uczestników zabrał ze sobą jako pamiątkę.

Następnie udali się do  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau  największego  hitlerowskiego obozu zagłady Polaków, Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku; poznać fakty, uświadomić sobie, do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka na tle narodowościowym, rasowym czy religijnym. Aby upamiętnić Patrona Szkoły- Augustyna Suskiego, który jest jedną z ofiar Auschwitz oraz innych zamordowanych, uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Ścianą Straceń.

Dla wielu ósmoklasistów wizyta w obozie była trudnym przeżyciem. Niektórzy byli wzruszeni i ukradkiem ocierali łzy, a wspomnienia z wycieczki pozostaną z nimi na długo.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Kustra