23 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej w Szaflarach odbył się XXX Jubileuszowy Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”, który zgromadził ponad 100 recytatorów z terenu Podhala, Spisza i Orawy, Ziemi Gorczańskiej i Ziemi Pienińskiej.
W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bobak, Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Wąsik, Ksiądz Proboszcz Kazimierz Duraj, radni z Szaflar Jacek Wątorek i Janusz Jurzec, profesor Anna Mlekodaj, dr Marek Liszka z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie; dyrektorzy szkół i przedszkola: Monika Mroszczak – Gąsior, Dorota Sztokfisz, Konrad Kuźmiński, Brygida Strzęp, Katarzyna Pająk – Budz, dyrektor GCKPiT Iwona Gal, kierownik gminnej biblioteki Jolanta Piszczek, regionaliści, działacze społeczni, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych działających w Szaflarach – Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele Ligowego Klubu Sportowego Szaflary.
Wydarzenie uświetniła obecność pocztów sztandarowych wszystkich szkół z Gminy Szaflary, a także VIII Drużyny Harcerskiej im. Augustyna Suskiego w Szaflarach, OSP Szaflary, Związku Podhalan, LKS Szaflary.
Rozpoczęcie konkursu odbyło się na hali sportowej, w tym roku opady deszczu uniemożliwiły przemarsz na Rynek pod pomnik Augustyna Suskiego.
Poczty sztandarowe zostały uroczyście wprowadzone przez druha Mariusza Baranowskiego w asyście muzyki góralskiej pod kierunkiem Bartłomieja Fatli. Po odśpiewaniu hymnu Polski głos zabrała dyrektor szkoły Urszula Krupa, która powitała zaproszonych gości, a następnie przypomniała historię konkursu – pierwszy konkurs odbył się w 1994 roku, a pomysł jego organizacji zrodził się z poszukiwania wydarzenia, które wyróżniałoby gminę Szaflary i łączyło jej społeczność. Dyrektor zwróciła uwagę, ta idea przetrwała, co potwierdza liczna obecność na konkursie zarówno gości, jak i uczestników oraz wspólne zaangażowanie i wspieranie jego organizacji. Zwróciła się także do uczestników konkursu w następujących słowach: Drodzy uczestnicy konkursu, zawsze z radością w pracowitej atmosferze oczekujemy Waszego przyjazdu do Szaflar, Waszych recytacji. Miedzy innymi dzięki Wam i Waszym nauczycielom, rodzicom i regionalistom, którzy pielęgnują w Was piękno mowy Ojczystej i góralskiej możemy ten konkurs organizować.
Swoje słowa skierowała także do nauczycieli i uczniów szkoły w Szaflarach: Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Szaflarach – dzisiaj jest święto naszej szkoły. Życzę nam wszystkim dobrej współpracy, dostrzegania tego co dobre i szczere, jak najmniej trudności i trosk. Budujmy pracę naszej szkoły na spuściźnie naszego Patrona. Bądźmy z niego dumni. Ja jestem dumna, że kieruję szkołą, która nosi imię takiego Patrona, dziękując wszystkim, którzy dbali i dbają, aby ofiara życia poniesiona przez Augustyna Suskiego kształtowała ducha i charaktery kolejnych pokoleń.
Hołd Patronowi konkursu i Patronowi szkoły oddano również poprzez przypomnienie Jego postaci i twórczości.
Profesor Anna Mlekodaj, mówiąc o życiu i twórczości Augustyna Suskiego zwróciła uwagę na ponadczasowe wartości i prawdy, które warto głosić i pielęgnować. Wiersz „Chochołowiany” w podniosłej atmosferze zadeklamował uznany recytator i gawędziarz Stanisław Apostoł.
Wizytator Bożena Bobak pogratulowała organizacji uroczystości, złożyła życzenia społeczności szkolnej oraz nawiązała do niezłomności Augustyna Suskiego.
Po uroczystości otwarcia rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Uczniowie recytowali poezję oraz fragmenty prozy w szeroko rozumianej tematyce „Strofy o Ojczyźnie”. Najstarsi uczniowie obowiązkowo prezentowali jeden utwór Augustyna Suskiego. Uczniów oceniało 6 komisji składających się z regionalistów, poetów, pracowników kultury i nauczycieli: Jadwiga Trebunia – Tutka, Bartłomiej Fatla, Józef Komperda, Paulina Peciak, Halina Tylka, Aniela Król, Małgorzata Chodorowicz, Dorota Trebunia, Anna Mrowca, poetka Maria Waniczek, recytator Stanisław Apostoł, dr Marek Liszka, pracownicy instytucji kultury: Danuta Wojdyło – dyrektor Miejskiej Biblioteki w Nowym Targu, Iwona Gal, Maria Piszczek, Natalia Romasz oraz nauczycielki Agnieszka Cierniak i Małgorzata Kwatyra.
W przygotowanie konkursu zaangażowali się wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy czynili starania, aby szkoła była pięknie udekorowana i przygotowana, co zaowocowało sprawną organizacją konkursu i uznaniem dla szkoły.
Poczęstunek został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na sali widowiskowej GCKPiT. Nagrody wręczali Wójt Rafał Szkaradziński, Wizytator Bożena Bobak, przewodniczący rady gminy Stanisław Wąsik oraz dyrektor szkoły Urszula Krupa.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i okolicznościowymi teczkami. Nagrodzeni otrzymali publikacje z utworami Augustyna Suskiego, karty prezentowe, książki i artykuły plastyczne.
Komisje przyznały następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
KATEGORIA GWAROWA
KLASY I-III
I miejsce – Jan Tyrała, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Cichem oraz Anna Komperda, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Cichem
II miejsce – Kinga Mrugała, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Cichem
III miejsce – Antoni Strama, Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej
Wyróżnienie: Hanna Gacek Szkoła Podstawowa w Skrzypnem, Emilia Gubała Szkoła Podstawowa w Bańskiej Wyżnej, Aniela Komperda Szkoła Podstawowa w Szaflarach
KLASY IV-IV
I miejsce – Bartłomiej Makuch, Szkoła Podstawowa w Sierockiem
II miejsce – Franciszek Urbaś, Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej oraz Szymon Chramiec, Szkoła Podstawowa w Skrzypnem
III miejsce – Emilia Stoch, Szkoła Podstawowa w Chochołowie
Wyróżnienie: Maria Krzeptowska, Szkoła Podstawowa w Bańskiej Wyżnej, Zuzanna Babiarz Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej
KLASY VII-VIII
I miejsce – Szymon Stopka, Szkoła Podstawowa w Szaflarach
II miejsce – Hanna Koszarek, Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Krystian Zadora, Szkoła Podstawowa w Skrzypnem
III miejsce – Martyna Mucha, Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej
Wyróżnienie: Jan Molek Szkoła Podstawowa w Zaucznem, Lena Parzygnat Szkoła Podstawowa w Obidowej
KATEGORIA LITERACKA
KLASY I-III
I miejsce – Wojciech Szaluś, Szkoła Podstawowa w Łaszach Niżnych
II miejsce – Zofia Bańkosz, Szkoła Podstawowa w Szczawnicy
III miejsce – Ewelina Fatla, Szkoła Podstawowa w Skrzypnem oraz Władysław Graniczka Centrum Kultury Gminy Czorsztyn
Wyróżnienie: Wiktoria Szewczyk Szkoła Podstawowa Maruszyna Górna, Olga Batkiewicz Szkoła Podstawowa w Morawczynie, Amelia Zięba Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
KLASY IV-IV
I miejsce – Iga Piłat, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Nowym Targu oraz Joanna Gacek Szkoła Podstawowa w Zaskalu
II miejsce – Antoni Zelek, Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach
III miejsce – Lena Wilkus, Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej oraz Oliwia Michniak, Szkoła Podstawowa w Chochołowie
Wyróżnienie: Julia Kalata Szkoła Podstawowa w Szaflarach, Maja Augustyn Szkoła Podstawowa w Szaflarach, Aleksander Baran Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej
KLASY VII-VIII
I miejsce – Karolina Tokarczyk Szkoła Podstawowa Nr 1 w Szczawnicy
II miejsce – Amelia Domagała Szkoła Podstawowa Nr 1 w Cichem
III miejsce – Zofia Krupa Szkoła Podstawowa w Witowie oraz Szymon Kowalczyk Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach
Wyróżnienie: Marcelina Jachymiak Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej, Julia Tkaczyk Szkoła Podstawowa Nr 1 w Szczawnicy, Łucja Kasiniak Szkoła Podstawowa w Ludźmierzu, Maja Uryga Szkoła Podstawowa w Skrzypnem
Tekst: Małgorzata Kwatyra
Zdjęcia: Natalia Staszel
















































































