XVII Rajd Górski „Uroki zimy”

18 marca 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVII Rajdzie Górskim „Uroki zimy” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Gorce w Nowym Targu. Tegoroczny Rajd przybliżał uczestnikom postać Kornela Makuszyńskiego, ale stanowiło to tylko część bogatego programu.

Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Tam znajduje się grób Kornela Makuszyńskiego, jednego z najpoczytniejszych i najbardziej popularnych polskich pisarzy w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Młodszym czytelnikom jest znany głównie jako autor książek o Koziołku Matołku (w tym roku mija właśnie 100 lat od ukazania się trzech pierwszych ksiąg przygód Koziołka Matołka). Po zapaleniu znicza na grobie pisarza uczestnicy podeszli jeszcze do grobów Heleny Marusarzówny, Stanisława Marusarza i Karola Stryjeńskiego – projektanta skoczni narciarskiej Wielka Krokiew.

Tuż obok Cmentarza Zasłużonych znajduje się „stary kościółek”, czyli zbudowany w połowie XIX wieku kościół poświęcony świętemu Klemensowi, obecnie pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Niestety, nie mogliśmy wejść do środka, gdyż trwały tam przygotowania do nabożeństwa prawosławnego, ale pani przewodnik Teresa Styrczula-Dyrek przekazała nam wiele ciekawych informacji, głównie dotyczących wystroju wnętrza wykonanego przez Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, którego dzieło znajduje się również w kościele w Szaflarach (krzyż w ołtarzu głównym).

Następnym punktem programu była willa „Opolanka”, w której znaczną część życia spędził Kornel Makuszyński, a dziś stanowi oddział Muzeum Tatrzańskiego. Jej wnętrze ze względu na remont nie było udostępnione, ale nie przeszkodziło nam to w wykonaniu sesji fotograficznej przy pomniku Kornela Makuszyńskiego a także na znajdującej się nieopodal ławeczce poświęconej pisarzowi.

Po przejściu kilkudziesięciu metrów zatrzymaliśmy się przed budynkiem, w którym mieści się Kamiland, czyli galeria sportowych trofeów Kamila Stocha. Ten wybitny skoczek narciarski zdobył w czasie swojej kariery (która nadal trwa) ogromną ilość medali, pucharów, statuetek i innych nagród. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć m.in. medale olimpijskie, z mistrzostw świata i kryształowe kule (w sumie 430 eksponatów).

Kilkaset metrów dzieliło nas od kolejnego miejsca w programie wycieczki, czyli skoczni narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Najpierw zwiedziliśmy wystawę poświęconą historii polskiego narciarstwa i zasłużonych osób z nią związanych, w tym postaci patrona skoczni Stanisława Marusarza, wybitnego sportowca i patrioty, który w czasie II wojny światowej był kurierem tatrzańskim. Następnie wyszliśmy na górę, w to miejsce, z którego startują skoczkowie, po drodze zatrzymując się w wieży sędziowskiej.

Wróciliśmy do Szaflar o godzinie 14.30, a wycieczka prowadzona przez panią Annę Rużyczkę dostarczyła uczniom wielu wrażeń i ciekawych wiadomości o różnych postaciach związanych z Zakopanem i Podhalem.

Marta Grońska, Jarosław Szlęk, Mariola Pajerska