Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury należącej do kanonu literatury polskiej. Akcja została zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowana przez obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Tegoroczna edycja nosi numer XII.

W naszej szkole czytanie fragmentów powieści wybranej na rok 2023, czyli „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej odbyło się 8 września. Klasy I-III miały za zadanie wykonać bukiety polnych kwiatów po uprzednim wysłuchaniu fragmentów opisów przyrody, których w powieści jest bardzo wiele.

Klasy IV-VI skupiły się na fragmencie zawierającym legendę o Janie i Cecylii, a następnie trzyosobowe zespoły z tych klas wypełniały kartę pracy zawierającą różne zadania dotyczące tego fragmentu.

Z kolei uczniowie klas VII-VIII czytali fragment powieści odnoszący się do powstania styczniowego, którego 150. rocznicę obchodzimy w tym roku. Następnie trzyosobowe grupy wzięły udział w quizie.

Klasy najmłodsze spisały się wspaniale i bardzo twórczo, a piękne bukiety możemy podziwiać na zdjęciach.

Wyniki konkursu dla klas IV-VI:

  1. miejsce klasa VIb (Katarzyna Furtak, Karol Gałdyn, Amelia Tylka) – 25 pkt,
  2. miejsce klasa VIa (Karolina Kaleta, Hanna Maternia, Kacper Rol) i klasa Va (Julia Kalata, Paulina Mikołajczyk-Skóbel, Jacek Szczurek) – 22 pkt.

Wyniki  quizu dla klas VII-VIII:

  1. miejsce klasa VIII b (Andrzej Gałdyn, Kacper Komperda, Wiktoria Łaś) – 6 pkt,
  2. miejsce klasa VIIIb (Krzysztof Łachut, Adrian Stanek, Zofia Trebunia) – 5 pkt,
  3. miejsce klasa VIIb (Jakub Kęska, Filip Kościółek, Jakub Lenart) – 3 pkt

Bardzo dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

Jolanta Kustra, Anna Lenart, Jarosław Szlęk – organizatorzy akcji