Wycieczka Poznań-Gniezno-Biskupin

Uczniowie klas 8, 7 i 6 wybrali się na trzydniową wycieczkę szkolną w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pan P. Ścisłowicz, Pan H. Porshke, Pani A. Zając oraz Pani R. Szewczyk. W trakcie trwania wycieczki towarzyszyli nam także panowie przewodnicy Michał i Przemysław. Nad sprawami organizacyjnymi bezustannie czuwał pilot wycieczki, a o bezpieczeństwo w drodze dbał kierowca – Pan Grzegorz.

Wycieczkę rozpoczęliśmy zbiórką na rynku w Szaflarach, na  którą, na szczęście, wszyscy zdążyli, mimo że była 4 nad ranem. Podróż do Poznania trwała dość długo, bo około 7 godzin.  Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy przygodę najpierw w Poznaniu, potem kolejno w Gnieźnie i Biskupinie.

W trakcie trzydniowej wycieczki uczniowie mieli okazję odwiedzić wspaniałe miejsca, tak ważne z punktu historycznego dla naszego kraju. W Poznaniu mogliśmy zobaczyć i wysłuchać ciekawych opowieści i faktów historycznych. Miejsca, które zwiedziliśmy to: historyczny zespół miasta, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, Muzeum Archidiecezjalne, kryjące bogatą kolekcję sztuki sakralnej, zawierającą takie skarby jak najstarsza polska relikwia czy najstarsza monstrancja, Ostrów Tumski – Rezerwat Archeologiczny Geniu Loci, który ukazuje oryginalne umocnienia grodu piastowskiego. Dodatkowo młodzież miała okazję obejrzeć ekspozycję Bramy Poznania, która jest najczęściej wybieraną atrakcją centrum, dającą wiele możliwości zwiedzania. Tematem oprowadzania jest podróż w czasie przez kolejne stulecia historii wyspy katedralnej, a audioprzewodnik daje uczniom możliwość oglądania ekspozycji we własnym rytmie.

W Gnieźnie, pierwszej, legendarnej stolicy Polski odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski, pięciu koronacji królewskich oraz siedzibę prymasów Polski.

Dodatkową atrakcją dla uczniów były: Muzeum Rogala w Poznaniu – żywe centrum poznańskich tradycji i kultury, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w pieczeniu Rogali Świętomarcińskich. Warsztaty zawierały pogadankę o recepturze i składnikach używanych do produkcji Rogali Świętomarcińskich, legendę o powstaniu Rogali, degustację Rogali, wspólny wypiek Rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi, elementy poznańskiej gwary, multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania. Po zakończonych warsztatach uczniowie otrzymali certyfikaty czeladnicze cukiernika i mogli obejrzeć z okna muzeum słynny akt trykania się poznańskich koziołków.

Poza tym spędziliśmy wartościowe chwile w rezerwacie archeologicznym w Biskupinie. Uczniowie spacerowali śladami obozowisk pierwszych łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych i wioski piastowskiej.

Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, położonym w połowie drogi pomiędzy Gnieznem, a Poznaniem.

Wycieczka była zaplanowana z najwyższą pieczołowitością. Codziennie rano obsługa hotelowa witała nas smacznym, ciepłym śniadaniem. Po powrocie ze zwiedzania, co wieczór, odpoczywaliśmy przy przepysznej kolacji.

Uczniowie wrócili cali i zdrowi o północy, z piątku na sobotę. W Szaflarach powitali ich stęsknieni Rodzice oraz pierwszy zimowy śnieg. Z całą pewnością wyprawa do kolebki państwa polskiego nie tylko wzbogaciła wiedzę historyczną uczniów, ale także była okazją do wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami.

 

Oprac. Renata Szewczyk